تبلیغات
كیمیای سعادت - احادیث مسلم و بخاری متعلق به مهدی
30 بهمن 88

احادیث مسلم و بخاری متعلق به مهدی

   ارسال مطلب توسط: admin    نوع مطلب :نشانه های قیامت ،

1- ابوهریره می گوید: پیامبر خدا -صلى الله علیه وسلم- فرمودند: «کیف أنتم إذا نزل ابن مریم فیکم وإمامکم منکم»(2).
«حال شما چگونه خواهد بود وقتی که عیسى ابن مریم نازل شود و امام و رهبر شما از خودتان باشد».

کعبه
2- جابر بن عبدالله می گوید: از پیامبر خدا شنیدم فرمودند «لاتزال طائفة من أمتی یقاتلون على الحق ظاهرین إلى یوم القیامة» قال: «فینزل عیسى بن مریم فیقول أمیرهم: تعال صل بنا فیقول: لا، إن بعضکم على بعض أمراء تکرمة الله لهذه الأمة»(3).
«همیشه طائفه ای از امتم در راه حق جهاد می کنند و این روند تا قیامت ادامه دارد». فرمودند: «و عیسى بن مریم نازل می شود و امیر شما به او می گوید بیا برایمان نماز بخوان او می گوید: نه خداوند به خاطر احترام به این امت امیر را از خودتان قرار داده است».
3- جابر بن عبدالله می گوید: پیامبر خدا -صلى الله علیه وسلم- فرمودند:
«یکون فی آخر أمتی خلیفة یحثی المال حثیاً لا یعده عدد».
«در آخرین انسانهای امتم خلیفه ای می آید که مال بی شماری (بر اثر فتوحات و غنائم) بدست می آورد».
یکی از راویان حدیث به نام جریری می گوید: به ابونضرة و ابوالعلاء گفتم:
به نظر شما این شخص عمر بن عبدالعزیز نیست؟ گفتند: خیر»(1).
احادیث روایت شده در صحیحین بر دو امر دلالت می کنند.
1- هنگام نزول عیسى بن مریم -علیه السلام- یک نفر از مسلمانان متولی امرشان است.
2- حضور امیر مسلمانان هنگام اقامه نماز و درخواست او از حضرت عیسى -علیه السلام- برای امامت در نماز دلالت بر صلاحیت و هدایت آن امیر دارد گرچه

در این روایات صراحتاً نام مهدی برده نشده است. اما صفات مردی صالح را بیان می کنند که در آن زمان مردم به او اقتدا می نمایند.
احادیث دیگری در تفسیر این حدیثها در کتب مسانید و سنن نقل شده اند و نام او را محمد بن عبدالله که به او مهدی گفته می شود معرفی کرده اند. و یقیناً می دانید که احادیث تفسیرکننده همدیگر هستند.
یکی از این احادیث را حارث بن اسامه در مسند خود از جابر بن عبدالله روایت می کند. جابر می گوید پیامبر خدا -صلى الله علیه وسلم- فرمود:
«ینزل عیسى بن مریم علیه السلام فیقول أمیرهم المهدی»(2).
«حضرت عیسى بن مریم نازل می شود و می گوید: امیرشان مهدی است».
این حدیث دلالت دارد بر اینکه امیر مسلمانان در آخرالزمان که از عیسى -علیه السلام- می خواهد تا امامت نماز را بپذیرد (طبق حدیث صحیح مسلم) مردی به نام مهدی است. شیخ صدیق حسن در کتابش «الاذاعه» احادیث زیادی دربارة مهدی آورده است آخرین آنها حدیث مذکور در «صحیح مسلم» است او بعد از این حدیث می گوید: «این حدیث و امثال آن را نمی توان به شخصی جز مهدی منتظر حمل کرد همانطور که آثار و اخبار دیگر بیان کرده اند»(1).
تواتر احادیث مهدی
احادیث ذکر شده و احادیث دیگری در این زمینه که به خاطر عدم اطاله کلام آنها را بیان نکردم همه دال بر تواتر معنوی احادیث مربوط به مهدی دارند...

(2) «صحیح بخاری» کتاب أحادیث الانبیاء باب نزول عیسی بن مریم (6/491 - با شرح فتح الباری و «صحیح مسلم» کتاب الإیمان باب نزول عیسی بن مریم حاکماً (2/193 - با شرح نووی).
(3) «صحیح مسلم» کتاب الإیمان باب نزول عیسی بن مریم -علیهما السلام- حاکماً (2/193 - 194 - با شرح نووی).

(1) «صحیح مسلم» کتاب الفتن و أشراط الساعة (18/38 - 39 - با شرح نووی) و «شرح السنة» بغوی باب المهدی (15/86 - 87) تحقیق شعیب الارناؤوط، بغوی می گوید حدیث صحیح است.
(2) تخریج آن گذشت
.
(1) «عقیدة اهل السنة والاثر فی المهدی المنتظر» (175 - 176) شیخ عبدالمحسن بن حمد العباد المدرس بالجامعة الإسلامیة بالمدینة المنوره چاپ اول سال (1412 ه‍. ) چاپ الرشید، المدینة، و «الإذاعة» (ص 144).

/m/