تبلیغات
كیمیای سعادت - ویژگیهای آب زمزم
1 اسفند 88

ویژگیهای آب زمزم

   ارسال مطلب توسط: admin    نوع مطلب :اعجاز علمی ،


1-آب زمزم از نظر ترکیب دارای ویژگی خاصی است، از زمان بوجود آمدنش تا کنون دارای ترکیبات معدنی یکسان بوده است،علیرغم استفاده مدام از آب زمزم تا به حال این چاه خشک نشده است.
مهندس سامی عنقاوی مدیر مرکز(ابحاث) تحقیقات حج می گوید: ما در هنگام توسعه جدید حرم؛ مشغول حفاری چاه زمزم بودیم، هر چه آب را بیرون پمپاژ می کردیم، باز جوشش آب بیشتر می شد، ناچار شدیم سه پمپ بزرگ برای تخلیه آب نصب کنیم، تا اینکه بتوانیم اساس آن را پایه ریزی کنیم، آنگاه از سر چشمه های اصلی زمزم نمونه برداشتیم، تا آزمایشهای لازم را به عمل آوریم که آیا حاوی میکرب است؟ یا خیر؟ بنابر این به این نتیجه رسیدیم که خالی از میکرب می باشد، و یک عدد میکرب هم در آن نیافتیم! پاک وتمییز است، ولی گاهی اوقات هنگام استفاده از آب زمزم که در گالون یا دلو ریخته می شود؛ یا از کانال لوله کشی عبور می کند،امکان آلوده شدن دارد، اما خود آب در ذات خودش هیچ گونه آلودگی یا میکرب ندارد، واین ویژگی آب زمزم است. (2)


2- آب زمزم بهترین آب روی زمین است.
این بخشی از حدیث پیامبر خدا صلی الله علیه وآله وسلم است که در صفحات گذشته ذکر نمودیم.
3- آب زمزم بوسیله ی امین وحی حضرت جبریل علیه السلام برای نوشیدن پیامبر گرامی حضرت اسماعیل علیه السلام آشکار شده است.


4-آب زمزم در مقدس ترین سرزمین ودر کنار خانه ی خدا، در حرم مکه، نزد رکن ومقام جوشیده است.
5- آب زمزم؛ آبی است که قلب مطهر مصطفی صلی الله علیه وآله وسلم را با آن شستشو داده اند.
انس بن مالک رضی الله عنه می گوید: رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم (در دوران کودکی) با کودکان مشغول بازی بود، جبریل علیه السلام آمد، او را گرفت وخواباند، سپس سینه اش را شکافت....آنگاه آن را با آب زمزم؛ در تشت طلایی شستشو داد.... (1)
همچنین در واقعه ی اسراء ومعراج؛ قلب پاک رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم با آب زمزم شستشو داده شده است. در حدیث آمده : «...جبریل آمد، آنگاه سینه ام را شکافت، سپس با آب زمزم شست...» (2)
6- آب زمزم از آیات بینات( نشانه های واضح) ومعجزات الهی در حرم مکه می باشد؛ که از زمان حضرت اسماعیل علیه السلام تا کنون این چاه جریان داشته وسالی صدها هزار نفر از آن بهره برداری می کنند.
7- آب زمزم؛ آبی است که رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم آب دهان مبارکشان را در آن انداخته اند، وبه برکت آن افزوده شده است.
عبدالله بن عباس می گوید: « رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم کنار چاه زمزم تشریف آوردند، پس دلو آبی را برای ایشان کشیدیم، نوشیدند، سپس در آن آب دهان انداختند، آنگاه ما آن آب را چاه زمزم ریختیم....» (3)
در روایت دیگر :
«آنگاه نوشیدند ومضمضه کردند، سپس آب دهان خود را در دلو انداختند، آنگاه دستور دادند آن را درون چاه بریزند» (4)
وائل بن حجر می گوید:دلوی از آب زمزم،خدمت رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم آورده شد، پس مضمضه (آب را در دهان) کردند، آنگاه آب دهان را در آن انداخت،(سپس در چاه ریخت) (1) از بوی مشک خوشبوتر بود، (2) (بوی مشک از آن برخاست». (3)
ودر روایت دیگر آمده: « پس نوشید، سپس وضو گرفت،
ومضمضه کرد، آنگاه در دلو ریخت...» (4)
پس برکت وخاصیت آب دهان مبارک رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم بر برکت وخاصیت زمزم افزوده است.
8- آب زمزم غذایی برای گرسنه است، خداوند این ویژگی را در آب زمزم قرار داده است که گرسنه را سیر می گرداند، وجای غذا را می گیرد، از داستان هاجر واسماعیل علیهما السلام چنین می فهمیم که خداوند این آب مبارک را غذا وآب آنان قرار داده بود.
حافظ ابن حجر می گوید: در حدیث ذکر شده که هاجر بر همان حال خودش بود تا اینکه کاروانی از قبیله ی جرهم از آنجا گذر کردند.....از این دانسته می شود که هاجر با آب زمزم خود را تغذیه می نمود، و او را از غذا وآب بی نیاز می کرد. (5)
ودر داستان مسلمان شدن ابوذر آمده است که وی بمدت یکماه در مکه میان پرده کعبه پنهان بود، ومی خواست که با پیامبر خدا ملاقات کند، ودر این مدت فقط از آب زمزم می نوشید، ابوذر می گوید: رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم با یارش آمد وحجر اسود را استلام کرد، سپس خانه کعبه را طواف نمود، آنگاه نماز خواند، هنگامی که از نمازش فارغ شد، عرض کردم: السلام علیک یا رسول الله، فرمود: « وعلیک ورحمة الله» سپس فرمود:« چه کسی هستی؟» عرض کردم: از قبیله ی غفار ....سپس فرمود: « از چه مدت تو در اینجا بودی؟» عرض کردم: از 30 شبانه روز، فرمود:« چه کسی به تو غذا می داد؟» عرض کردم: غذایی جز آب زمزم نداشتم، وچنان چاق وفربه شده ام که گوشت شکمم از فربهی روی هم خمیده است، وهیچ اثری از گرسنگی در بدنم احساس نمی کنم. فرمود:« آری، آن آب مبارکی است، وآن غذایی برای گرسنه است». (1)
امام ابن قیم در کتاب زاد المعاد می نویسد: من کسی را دیدم که ایام زیادی؛ تقریبا یکماه ونیم یا بیشتر فقط با آب زمزم تغذیه می نمود، واصلا احساس گرسنگی نمی کرد، وهمراه با سایر مردم نیز طواف می کرد، وبه من گفت: گاهی اوقات تا چهل روز به همین حالت باقی می مانم. (2)
9- آب زمزم شفای هر دردی است
خداوند بزرگ در این آب مبارک ، خاصیت شفا بخش را قرار داده است، پس کسی که به نیت شفا این آب را بنوشد؛ خداوند تبارک وتعالی او را از هر بیماری شفا می بخشد.در حدیث گذشت که: « زمزم بهترین آب روی زمین است، غذایی برای گرسنه و شفای بیماری است».
ابوذر رضی الله عنه روایت میکند که رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمود:« زمزم، غذایی برای گرسنه، وشفای بیماری است» (3)
ودر دنباله ی حدیث ابوذر که امام مسلم روایت کرده است :« إنها مباركة، إنها طعام طعم » حافظ ابن حجر می گوید: طیالسی افزوده است: « وشفاء سقم» (وشفای هر بیماری است) (1)
لفظ حدیث: «شفاء سقم» شفای بیماری است، هر بیماری را شامل می شود.
وهمچنین حدیثی که ابن عباس از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم روایت نموده:« زمزم برای آن چیزی است که نوشیده شود،اگر برای طلب شفا نوشیدی، خداوند تو را شفا می بخشد...» (2)
حضرت رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم آب زمزم را به بیماران می داد، وبر آنان می پاشید. (3) . صحابی بزرگوار عبد الله بن عباس رضی الله عنهما؛ آب زمزم را برای شفا از هر دردی می نوشید، وچنین دعا می نمود:« اللهم إنی أسالك علماً نافعاً ورزقاً واسعاً وشفاءً من كل داء» (4)
امام ابن قیم می گوید:« من استشفا با آب زمزم را آزموده ام، وبرای بیماریهای مختلفی نوشیده ام؛ با فرمان خدا شفا یافتم» (5)


(1) حاکم در مستدرک (1/646) ودار قطنی در سنن(2/289)روایت کرده اند.
(2) ماء زمزم معجزات واسرار(ص55)
(1) صحیح مسلم (261)
(2) صحیح بخاری(349) وهمچنین به فتح الباری (1/460و13/481) رجوع شود.
(3) امام احمد (1/372) روایت کرده است، واسنادش صحیح می باشد.
(4) ازرقی در اخبارمکه (2/54) بصورت مرسل آورده است، به معجم کبیر طبرانی (10972) ونصب الرایه(3/99) رجوع شود.
(1) مسند احمد(4/315) ومعجم کبیر طبرانی (22/51)
(2) امام احمد (4/318) وابن ماجه(659) روایت کرده اند،وحسن می باشد.
(3) امام احمد (4/318) وابن ماجه(659) روایت کرده اند،وحسن می باشد.
(4) مسند حمیدی(886)
(5) فتح الباری (6/403)
(1) صحیح مسلم (2473)
(2) زاد المعاد(4/356)

/m/