تبلیغات
كیمیای سعادت - دجال چهل روز در زمین می ماند
4 اسفند 88

دجال چهل روز در زمین می ماند

   ارسال مطلب توسط: admin    نوع مطلب :فتنه ی دجال ،


هنگام خروج دجال در آخرالزمان دخول به مکه و مدینه بر او حرام است. با استناد به احادیث صحیح این مطلب بیان شد. لذا او جز این دو شهر به همه شهرها یکی پس از دیگری وارد خواهد شد.
در حدیث فاطمه بنت قیس -رضی الله عنها- آمده است دجال گفت: من ظاهر می شوم و روی زمین سفر خواهم کرد و در مدت چهل روز جز مکه و مدینه هیچ شهری نمی ماند مگر اینکه داخل آن خواهم شد جز مکه و مدینه که بر من حرام شده اند وهرگاه می خواهم به یکی از آنها وارد شوم ملائکه ای شمشیر بدست روبروی من قرار می گیرد وهیچ روزنه ای نیست که ملائکه ها از آن حراست نکنند»(2).

و در روایات صحیح آمده است که دجال وارد چهار مسجد نمی شود. مسجد حرام، مسجد مدینه، مسجد طور و مسجد الاقصی.

امام احمد از جناد بن ابی امیه ازدری روایت می کند. او گفت: من با مردی از انصار نزدِ یکی از اصحاب پیامبر رفتیم و به او گفتیم حدیثی که از پیامبر -صلى الله علیه وسلم- دربارة دجال شنیده ای برایمان بازگو کن... او حدیث را ذکر کرد و گفت: «دجال چهل روز در زمین می ماند و به هر چشمه ای سر می زند اما به چهار مسجد نزدیک نمی شود: مسجدالحرام، مسجد طور، مسجد مدینه و مسجد الاقصی»(3).


اما حدیثی در صحیحن آورده شده است که پیامبر مردی را دید موهای سرش جمع شده و به هم پیوسته و همچنین چشم راستش کور بود و دو دستش را روی شانه های مردی گذاشته و دور بیت طواف می کرد(1). پیامبر دربارة او سؤال کرد؟ گفتند او مسیح دجال است. در مورد آن جواب داده می شود منع دجال از مکه و مدینه در آخرالزمان است. والله اعلم(2).(2) «صحیح مسلم» کتاب الفتن وأشراط الساعة، باب قصة الجساسة (18/83 - با شرح نووی).
(3) «الفتح الربانی» (24/76 - ترتیب الساعاتی).
هیثمی می گوید که احمد حدیث را روایت کرده و رجال آن صحیح هستند. «مجمع الزوائد» (7/343) ابن حجر می گوید: رجال حدیث ثقه هستند. «فتح الباری» (13/105).
(1) «صحیح بخاری» کتاب أحادیث الانبیاء، باب قوله تعالی (واذکر فی الکتاب مریم) (6/477 - با شرح فتح الباری) و «صحیح مسلم» کتاب الإیمان، باب ذکر مسیح بن مریم -علیهما السلام- و المسیح الدجال (2/233 - 235 - با شرح نووی).
(2) «شرح نووی بر مسلم» (2/234) و «فتح الباری» (6/488 - 489).

/m/