تبلیغات
كیمیای سعادت - انتشار ربا
9 اسفند 88

انتشار ربا

   ارسال مطلب توسط: admin    نوع مطلب :نشانه های قیامت ،

سود
ظهور و انتشار ربا بین مردم و عدم مبالات به حرام از نشانه های قیامت است عبدالله بن مسعود حدیثی نقل می کند که پیامبر می فرماید: «بین یدی الساعة یظهر الربا»(3). «قبل از آمدن قیامت ربا انتشار می یابد» در حدیث صحیح از ابوهریره آمده است پیامبر خدا فرمود: «لیأتین على الناس زمان لا یبالی المرء بما أخذ المال أمن حلال أم من حرام»(4). «زمانی فرا می رسد انسان در کسب و کارش مبالات نمی کند آیا این مال حلال است یا حرام».این احادیث بر بسیاری از مسلمانان امروزی تحقق یافته است. آنان را می بینی در کسب و کارشان به دنبال حلال نیستند بلکه مال را حلال یا حرام جمع می کنند. و غالباً حرام آن با اخذ ربا در معاملات است. معاملات ربوی امروز انتشار یافته و بسیاری از مردم در این بلای بزرگ غوطه ورند.
آوردن این حدیث توسط امام بخاری در باب:
{ یَاأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَأْكُلُوا الرِّبَا أَضْعَافًا مُضَاعَفَةً وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ } (آل عمران: 130).
نشانه فقه دینی ایشان است او می خواهد بیان کند تمام دو برابر و چند برابر خوردن های ربا و توسع در آن، بخاطر جمع کردن مال عدم تمییز بین حلال و حرام صورت می گیرد.

(3) روایت از طبرانی «الترغیب و الترهیب» منذری (9/3) او می گوید راویانش راویان حدیث صحیح هستند.
(4) «صحیح بخاری» کتاب البیوع باب قوله تعالی (یا ایها الذین آمنوا لا تاکلوا الربا) (4/313 با شرح فتح الباری) و «سنن نسائی» (7/243) فی کتاب البیوع باب اجتناب الشبهات فی الکسب.


/m/