تبلیغات
كیمیای سعادت - تقارب بازارها
12 اسفند 88

تقارب بازارها

   ارسال مطلب توسط: admin    نوع مطلب :نشانه های قیامت ،

تجارت جهانی

ابوهریره -رضی الله عنه- روایت می کنند پیامبر خدا -صلى الله علیه وسلم- فرمودند: «لا تقوم الساعة حتى تظهر الفتن ویکثر الکذب وتتقارب الأسواق»(1). «روز قیامت بر پا نمی شود تا اینکه فتنه ظاهر شود و کذب زیاد گردد و بازارها به هم نزدیک شوند».
شیخ محمود التویجری(2) می گوید: «حدیث ضعیفی تقارب بازارها را به کساد آنها معنی کرده است اما ظاهراً - و الله اعلم - اشاره به زمان ما دارد که ساکنین زمین به سبب افزایش و پیشرفت وسائل حمل و نقل در زمین، دریا و هوا و تنوع وسائل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون و... به هم نزدیک شده و بازارها تقارب پیدا کرده اند. هیچ تغییری در قیمت ها در ناحیه ای از زمین صورت نمی گیرد مگر تجّار در جاهای دیگر از آن مطلع می شوند و قیمت های خود را براساس بازار کم و زیاد می کنند. و بازرگانان

 در مدت زمان کوتاهی از روز به بازار شهرهای دور می روند معاملات خود را انجام می دهند و بر می گردند و یا با هواپیما به بازارهای شهرهای دورتر می روند و کمتر از 24 ساعت به شهر خود بر می گردند. پس تقارب بازارها سه وجه دارد.
سرعت اطلاعات در افزایش و کاهش قیمت ها
سرعت مسافرت بین بازارها در مدت زمان کوتاه گرچه مسافت طولانی باشد.
نزدیکی بازارها

نزدیکی قیمت ها و تبعیت تجار از همدیگر در افزایش یا کاهش قیمت ها و الله اعلم(1).

(1) «مسند احمد» (2/519 با حاشیه منتخب الکنز)
هیثمی می گوید: «رجال آن رجال احادیث صحیحند جز سعید بن سمعان که او نیز موثوق به است» «مجمع الزوائد» (7/327).
(2) علامه شیخ محمود بن عبدالله التویجری النجدی از علماء معاصر در شهر ریاض است از جمله مصنفات او «اتحاف الجماعة بما جاء فی الفتن والملاحم وأشراط الساعة» در دو جلد و رساله هایی مانند «الصارم المشهور علی اهل التبرج والسفور» «و التنبیهات علی رسالة آلبانی فی الصلاة» و «فصل الخطاب فی رد علی ابی تراب» و چند نمونه دیگر هستند.
(1) «اتحاف الجماعه» (1/498-499).

/m/