تبلیغات
كیمیای سعادت - ظهور فواحش(1)، قطع صله رحم و بد رفتاری با همسایه
12 اسفند 88

ظهور فواحش(1)، قطع صله رحم و بد رفتاری با همسایه

   ارسال مطلب توسط: admin    نوع مطلب :نشانه های قیامت ،

امام احمد و حاکم از عبدالله بن عمر روایت می کنند پیامبر خدا فرمود: «لا تقوم الساعة حتى یظهر الفحش والتفاحش وقطیعة الرحم، وسوء المجاورة»(2). «قیامت بر پا نمی شود تا گفتار و رفتارهای زشت، قطع صله رحم و بد بودن با همسایه رواج یابد».
طبرانی در «الاوسط» از انس -رضی الله عنه- روایت می کند پیامبر خدا فرمود: «من أشراط الساعة الفحش والتفحش وقطیعة الرحم»(3). امام احمد از عبدالله بن مسعود -رضی الله عنه- روایت می کند پیامبر خدا فرمودند: «إن بین یدی الساعة.... قطع الأرحام»(4). «قبل از آمدن آخر الزمان.... قطع صله رحم رواج می یابد».
آنچه پیامبر خبر داد امروز واقع شده است، فحّاشی بین بسیاری از مردم رواج یافته است آنان به

سخنان گناه آلود خود و عذاب سخت مترتب بر آن مبالات نمی کنند. همچنین صله رحم قطع شده و خویشاوندان نزدیک به هم سر نمی زنند در نتیجه ارتباط بینشان قطع شده است. ماه ها و سال ها می گذرد، آنها (علی رغم اینکه در یک شهر سا کنند) همدیگر را ملاقات نمی کنند. بی شک این خصلت ناشی از ضعف ایمان است. و پیامبر خدا ما را به صله رحم تشویق کرده و از قطع آن بر حذر داشته است.
می فرماید: خداوند خلق را آفرید وقتی از آنها فارغ شد. رحم بر پا شد و گفت: من چیزی هستم که باید از قطعم به تو پناه برده شود؟ خداوند فرمود: بله آیا راضی هستی مرتبط شوم با کسی که تو را وصل می کند و قطع رابطه کنم با کسی که تو را قطع می کند رحم گفت: بلی خداوند فرمود: این را به تو عطا کردم.
سپس پیامبر خدا -صلى الله علیه وسلم- گفت این آیه را قرائت کنید:
{ فَهَلْ عَسَیْتُمْ إِنْ تَوَلَّیْتُمْ أَنْ تُفْسِدُوا فِی الأَرْضِ وَتُقَطِّعُوا أَرْحَامَكُمْ * أُوْلَئِكَ الَّذِینَ لَعَنَهُمْ اللَّهُ فَأَصَمَّهُمْ وَأَعْمَى أَبْصَارَهُمْ * أَفَلا یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ أَمْ عَلَى قُلُوبٍ أَقْفَالُهَا } (1) ... (محمد: 22-24).
«آیا اگر رویگردان شوید جز این انتظار دارید که در زمین فساد کنید و پیوند خویشاوندی میان خویش را بگسلید. آنان کسانیند که خداوند ایشان را از رحمت خویش بدور داشته است لذا گوشهایشان را (از شنیدن حق) کر و چشمانشان را کور کرده است. آیا دربارة قرآن نمی اندیشید یا اینکه بر دلها قفل های ویژه ای زده اند».
پیامبر -صلى الله علیه وسلم- فرمودند: «قاطع رحم داخل بهشت نمی شود»(2).
اما همسایه بد بودن، دربارة آن دقت کن چقدر همسایه هستند که همسایه های خود را نمی شناسند و احوالشان را نمی پرسند تا در هنگام نیاز دست کمک به سوی او دراز کنند بلکه حتى شرّشان را از آنها دور نمی کنند. پیامبر گرامی از همسایه آزاری نهی کرده است می فرماید: «من کان یؤمن بالله والیوم الآخر فلا یؤذی جاره»(3). «هر کس ایمان به خدا و روز آخرت دارد همسایه اش را اذیت نکند».
پیامبر ما را به احسان نسبت به همسایه امر می کند و می فرماید: «من کان یؤمن بالله والیوم الآخر فلیحسن إلى جاره»(1). «هر کس به خدا و روز آخرت ایمان دارد به همسایه اش نیکی کند».
و همچنین می فرماید: «ما زال جبرئیل یوصینی بالجار حتى ظننت أنه سیورثه»(2). «حضرت جبرئیل آنقدر مرا به همسایه توصیه کرد گمان کردم همسایه ارث نیز می برد».


(1) فحش: ابن اثیر می گوید: گناه و معصیت بسیار قبیح را فحش گویند (فعل باشد یا قول) لذا بسیاری اوقات به زنا فحش می گویند. «النهایة» (3/415)
(2) «مسند احمد» (10/26-31 با شرح احمد شاکر) او می گوید اسنادش صحیح است «مستدرک حاکم» (1/75-76) با سه سند آن را روایت کرده است و او (حاکم) می گویند حدیث صحیح است. و ذهبی نیز آن را تصحیح کرده است.
(3) «مجمع الزوائد» (7/284) هیثمی می گوید: رجالش ثقه هستند.
(4) «مسند احمد» (5/333 شرح احمد شاکر) او می گوید اسناد حدیث درست است.
(1) «صحیح مسلم» کتاب البر والصلة والآداب، باب صلة الرحم وتحریم قطیعتها، (16/112 با شرح نووی).
(2) «صحیح مسلم» (16/114 با شرح نووی).
(3) «صحیح مسلم» کتاب الإیمان، باب الحث علی اکرام الجار والضیف، (2/20 با شرح نووی).
(1) «صحیح مسلم» کتاب الإیمان باب حث علی اکرام الجار والضیف (2/20 با شرح نووی).
(2) «صحیح مسلم» کتاب البر والصلة والآداب باب الوصیة بالجار والإحسان إلیه (16/176 با شرح نووی).

/m/