تبلیغات
كیمیای سعادت - آیا این جهان به طور تصادفی پدید آمده؟
8 آبان 89

آیا این جهان به طور تصادفی پدید آمده؟

   ارسال مطلب توسط: admin    نوع مطلب :اعجاز علمی ،

نگاهی به اطراف و جایی كه در آن نشسته ‌‌اید بیاندازید.  متوجه خواهید شد كه چیزهایی در اتاق ” وجود دارند “ : دیوارها، مبل و پرده، سقف، صندلی كه بر روی آن نشسته اید، كتابی كه در دست دارید، لیوان روی میز و خیلی چیزهای دیگر. هیچكدام از اینها خود به خود در اتاق شما قرار نگرفته است. حتی گره های فرش توسط شخصی درست شده است؛ آنها خود بخود و از روی اتفاق درست نشده اند.

   شخصی كه قصد خواندن كتابی را دارد به این نكته واقف است كه نویسنده كتاب، آن را برای مقصود خاصی نوشته است. حتی این تصور هم برای او بوجود نمی‌آید كه ممكن است كتاب از روی تصادف نوشته شده باشد. در حالت مشابه، وقتی شخصی با مجسمه ای روبرو می شود، تردیدی ندارد كه این مجسمه را یك مجسمه ساز ساخته باشد. نه تنها فقط در رابطه با آثار هنری، بلكه حتی چند تكه آجری كه بر روی یكدیگر قرار گرفته ‌‌اند باعث می شود كه انسان با خود فكر كند كه كسی آنها را با نقشه ای مشخص بر روی هم چیده است. بنابراین در هر جایی كه نظمی باشد، چه كوچك و چه بزرگ، بنیانگزار و محافظ این نظم می بایستی وجود داشته باشد. اگر روزی شخصی بیاید و ادعا كند كه آهن خام و ذغال با یكدیگر تصادفی تركیب شده و فولاد و در نهایت برج ایفل را تشكیل داده اند، آیا او و افرادی كه به او اعتماد دارند، وی را بعنوان فردی دیوانه در نظر نمی گیرند؟

   ادعای فرضیه تكامل، روش بی نظیر رد وجود خدا، با این ادعا متفاوت نیست. طبق این فرضیه، مولكولهای غیر طبیعی از روی تصادف اسیدهای آمینه را ساخته و اسیدهای آمینه از روی تصادف پروتئین، و در نهایت پروتئینها دوباره از روی تصادف موجودات زنده را شكل دادند. با این حال، احتمال وجود تصادفی یك موجود زنده كمتر از احتمال ساخت برج ایفل در حالت مشابه

است زیرا حتی ساده ترین سلول بدن، پیچیده تر از ساختارهای دست بشر در دنیا می باشد.

   چگونه ممكن است فكر كنیم كه هماهنگی در دنیا از روی اتفاق صورت گرفته است در حالی كه هماهنگی فوق العاده طبیعت حتی با چشمان غیر مسلح قابل مشاهده است؟ این ادعایی غیر منطقی است كه بگوییم: جهان، كه هر گوشه اش خبر از وجود خالقی را می دهد خود آفریننده خویش بوده است.

   بنابراین برای هماهنگی ‌‌‌‌‌‌هایی كه در همه جا، از بدن ما گرفته تا دورترین گوشه گیتی پهناورغیر قابل تصور، قابل رؤیت می باشد می بایستی خالقی را در بر داشته باشد. از اینرو چه كسی این همه چیزها را هوشمندانه و منظم خلق كرده است؟

   هیچگونه ماده حاضر در گیتی قطعاً نمی تواند خالق باشد چون كه می بایستی دارای اراده بوده باشد چنان كه قبل از پیدایش جهان وجود داشته و آنوقت به آفرینش آن اقدام می كرد. خالق توانا، خالقی است كه هركسی وجود آن را حس كرده و وجود او بدون هیچ شروع یا انتهایی بوده باشد.

   مذهب، ما را با خالقمان كه وجودش را با منطق كشف كرده ‌‌ایم آشنا می سازد. با مذهبی كه آفریدگار برایمان به ارمغان آورد متوجه شدیم كه او خدای بخشنده و مهربانی است كه زمین و آسمان را از هیچ خلق كرد.

   اگرچه اكثر مردم قابلیت فهم این حقیقت را دارند، ولی زندگیشان را با بی خبری از این موضوع سپری می كنند. هنگامی كه آنها به نقاشی منظره ‌ای نگاه می كنند، در ‌‌اینكه چه كسی نقاش این اثر بوده است در شگفت می مانند. بعدها آنها هنرمند را بخاطر كار زیبایش مدتها تحسین می كنند. علی رغم این واقعیت كه آنها با نقاشیهای واقعی بیشماری كه در اطرافشان قرار گرفته مواجه می شوند، ولی هنوز وجود خدا را كه تنها مالك همه زیباییها است در نظر نمی گیرند. در حقیقت، تحقیق گسترده برای فهم وجود خدا لازم نیست. حتی اگر كسی در اتاقی، از زمانی كه در آن متولد شده زندگی می ‌كند، شواهد زیادی فقط در این اتاق به اندازه كافی خواهد بود كه وجود خدا را درك كند.

   بدن انسان چنان لبریز از نشانه ‌‌های زیاد می باشد كه در هیچ دائرة المعارف دو جلدی هم جا نمی گیرد. حتی تامل دقیق و چند دقیقه ‌‌‌‌‌ای برای فهم وجود خدا كافی خواهد بود. نظم موجود و محافظت از آن به عهده خدا می باشد.

   فقط بدن انسان لازمه اندیشه نمی باشد. حیات موجود در هر گوشه از زمین نیز می تواند توسط انسان مشاهده و یا نادیده گرفته شود. دنیا سرشار از كثرت موجودات زنده، از تك سلولی تا گیاهان، از حشرات تا موجودات دریایی و از پرندگان تا خزندگان می باشد. اگر شما یك مشت خاك را بر داشته و به آن نگاه كنید، حتی در درون آن می توانید موجودات زنده متعددی را با ویژگیهای گوناگون پیدا كنید. این مسئله برای هوایی كه آن را تنفس می كنید نیز صادق است. حتی بر روی پوست شما موجودات زنده بیشماری وجود دارند كه اسامی شان برای شما آشنا نمی باشند. در روده های تمام موجودات زنده، میلیونها باكتری یا موجودات زنده تك سلولی وجود دارند كه به عمل هضم كمك می كنند. تعداد حیوانات در دنیا به مراتب بیشتر از تعداد انسانها می باشد. وقتیكه ما به دنیای گیاهان نیز نظری می اندازیم به این نكته پی می بریم كه نقطه ‌ای در زمین یافت نمی شود كه در آن حیات وجود نداشته باشد. تمام موجوداتی كه در حوزه میلیونها كیلومتر مربع پخش می باشند، ساختار بدنی متفاوت، زندگی متفاوت و سهم متفاوت از توازن بوم شناختی دارند. اینكه ادعا كنیم همه اینها از روی تصادف و بدون هدف یا قصدی بوجود آمده اند ادعایی مضحك است. هیچ اتفاق تصادفی نمی تواند به یك چنین دستگاه پیچیده ای تبدیل شود.

   تمام این شواهد ما را به این نتیجه می رساند كه جهان با ” خود آگاهی“ معینی بكار خود ادامه می دهد. پس چه چیزی منشاء این خود آگاهی است؟ بطور حتم این منشاء نه از حیات و نه از موجودات غیر زنده درون آن می باشد. همچنین از كسانی كه هماهنگی را ایجاد می كنند و از این هماهنگی محافظت می كنند نیز این كار بر نمی آید. وجود وعظمت خدا خودش را با دلایل بیشماری در جهان ثابت می كند. در واقع هیچ انسانی بر روی زمین پیدا نمی شود كه این حقیقت را قلباً نپذیرد. قرآن در این باره می گوید: و با آنكه پیش نفس خود، به یقین دانستند باز ” از كبر انكار آن كردند“. (سوره النمل، آیه:14) 

شناخت خدا از طریق برهان-استاد هارون یحیی


/m/